• "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa"...

          • Nasza szkoła z powodzeniem przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki czemu pozyskaliśmy środki m.in. na zakup nowości wydawniczych do naszej szkolnej biblioteki. W ramach programu realizujemy programy edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki.

            Uczniowie klasy ,,0'' włączeni zostali się do ogólnopolskiej akcji ,, Cała Polska czyta dzieciom '' poprzez wizyty w bibliotece poświęcone na głośne czytanie przez nauczyciela oddziału przedszkolnego i bibliotekarza.

            Starsi koledzy i koleżanki z klas 4-5 zaprojektowali stronę tytułową wybranej książki z biblioteki . Niestety nie sposób zaprezentować wszystkich prac ( każdy uczeń wykonał taki projekt), stąd wystawa prac na gazetce na hallu szkoły przedstawia tylko wybrane prace uczniów z każdej z klas.

          • "Tydzień Zdrowia"

          • W bieżącym tygodniu realizowaliśmy w szkole projekt profilaktyczny "TYDZIEŃ ZDROWIA". W ramach tych działań, podczas zajęć z wychowawcą uczniowie tradycyjnie przygotowali drugie śniadanie. Ponadto, dnia 6 listopada był Dniem Zumby w naszej szkole. Wychowankowie podczas przerw mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach na hali sportowej, co sprawiło im ogromną radość. Dnia 9 listopada gościliśmy doradców żywieniowych, którzy w bardzo atrakcyjny sposób przedstawili uczniom problem szkodliwego działania cukru dla organizmu człowieka. Uczniowie klas starszych wzięli udział w warsztatach z pedagogiem szkolnym na temat diety w kontekście patogenów zagrażających zdrowiu.

          • „PGE Największa Lekcja WF-u”

          • To już kolejna edycja tej spektakularnej lekcji wychowania fizycznego, która organizowana jest wraz ze sportową drużyną Artura Siódmiaka - byłego reprezentanta Polski w piłce ręcznej, wicemistrza świata z 2007 roku i brązowego medalisty Mistrzostw Świata z 2009, a także założyciela Stowarzyszenie Akademia Sportu Artura Siódmiaka.

            Uczestnicy zostali podzieleni na kilkanaście trenujących grup wykonując po kolei różne ćwiczenia, dzięki czemu każdy mógł spróbować swoich sił w wielu konkurencjach i sprawdzić się w różnych zadaniach.

            Celem wszystkich wyjątkowych „Lekcji WF-u”, jest zachęcenie najmłodszych do regularnego uczestnictwa w szkolnych zajęciach wychowania fizycznego i podnoszenia fizycznej sprawności. Dążymy do tego, żeby zbudować w dzieciach przekonanie, że ruch i aktywność to fajny sposób spędzania czasu wolnego. Wierzymy, że regularne zajęcia sportowe w przypadku najmłodszych mają ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój, wyższą samoocenę czy zdolność nawiązywania relacji.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • 8 listopada w ramach promocji czytelnictwa projektu NPRCz obchodziliśmy Dzień Postaci z Bajek. Hol główny naszej szkoły zapełnił się na chwilę przebranymi za ulubioną baśniową lub książkową postać uczniami klas 0- 3. Wszystkie stroje były wyjątkowe. Jury starało się wybrać najciekawszą, najbardziej oryginalną i niepowtarzalną kreację, co wcale nie było takie proste. Ostatecznie, decyzją jury ,wybrano jedną postać z każdej klasy:

            ,,0'' - Zofia Szuta - ,,Mała syrenka'' - Arielka

            1a - Helena Witka - ,,Trolle'' - królowa Poppy

            1b- Wiktoria Marszałkowska - ,,Kraina lodu'' - Elza

            2a- Zofia Grzegowska - ,,Gnijąca panna młoda'' - panna młoda

            2b - Łucja Szczepaniak - ,,Pippi Langstrumpf'' - Pippi

            3a- Mikołaj Kwiecień - ,,Opowieść wigilijna'' - duch

            3b- Oliwia Król - ,, Kubuś Puchatek'' - Tygrysek

          • Warsztaty pszczelarskie

          • 7 listopada w zerówce gr. "Pszczółek" odbyły się warsztaty pszczelarskie. Pan Antoni z panią Martą w ciekawy sposób opowiadali dzieciom o pszczółkach. Dzieci mogły dotykać, wąchać a nawet smakować miód z prawdziwego plastra.

          • Spotkanie autorskie...

          • 6 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie, organizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną im. Jana Drzeżdżona w Chmielnie, dla uczniów klas 0-3 Pan Poeta Show Zabawy z bajkami. Dzieci z zaciekawieniem wpatrywały się w bohatera-pacynkę, która opowiada swoją bajkę zmienionym głosem autora. Chętnie także angażowały się w zabawy wokół morału płynącego z każdej historii Pana Poety. Na spotkaniu bardzo dużo się działo : morze balonów, falujące morze, barwne piórka… Ponadprzeciętne zaangażowanie autora sprawiły, że dzieci były zafascynowane i dały się porwać bajkowej atmosferze spotkania. Po około godzinnym show dzieci otrzymały możliwość zakupu książki z osobistą dedykacją.

          • Pamiętamy - 1 listopada

          • W nawiązaniu do Święta Zmarłych dzieci z "zerówki" odwiedziły pobliski cmentarz. Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych. Spacer na cmentarz był dla dzieci przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachowywać w takim miejscu.

          • PROGRAM "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI" - październik 2023 r.


          • 'Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki   we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Inicjatywa ma na celu wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM.

            W czasie zajęć uczniowie naszej szkoły zapoznali się z możliwością wykorzystania drukarki 3D - wydrukowaliśmy jeden z projektów. Drukarka 3D jest częścią wyposażenia jakie otrzymała nasza szkoła w ramach programu "Laboratoria Przyszłości". Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy z uwagą słuchali o zasadach bezpieczeństwa w pracy z drukarką 3D oraz o zastosowaniu wydruku 3D w różnych dziedzinach nauki.

          • Sukces naszych uczniów - STYPENDYŚCI MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

          • Agnieszka Zwara, Mateusz Szwaba uczniowie klasy siódmej oraz absolwentka Antonina Kwiecień otrzymali Stypendia w ramach Pomorskiego programu Stypendialnego.

            Celem programu jest wspieranie edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży pobierających naukę na terenie województwa pomorskiego poprzez przyznawanie uzdolnionym dzieciom i młodzieży pomocy w formie stypendiów oraz nagród Marszałka Województwa Pomorskiego. Adresatami programu są uzdolnione dzieci i młodzież – uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych pobierający naukę na terenie województwa pomorskiego.

             

          • ,, Wieczór z książką w bibliotece’’

          • 19 października 2023r. w naszej szkole w ramach promocji czytelnictwa NPRCz odbyło się wydarzenie ,, Wieczór z książką w bibliotece’’. Uczniowie klas 1-3 aktywnie włączyli się do działania w godz. 16.00- 18.00, uczniowie klas 4-8 w godz. 18.00- 20.00. Wśród propozycji na ten wieczór znalazły się m.in.: prezentacja nowości czytelniczych, kreatywne warsztaty plastyczne, ,,baśniowe pudełko’’, ,,tajemnice skrzyni’’, ,,literowe kostki’’ , ,,biblioteczne podchody ‘’czy fotobudka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy, z każdej z grup, spotkali się na jesiennej herbatce z pomarańczą, miodem i goździkami i ciasteczku na hallu głównym szkoły. Po czym w bibliotece wysłuchali bajki ,,Bałwan ze śniegu’’ H.Ch. Andersena - uczniowie młodsi , zaśpiewali piosenkę Sanah ,,Nic dwa razy..’’ opartą na tekście wiersza Wisławy Szymborskiej pod tym samym tytułem - uczniowie starsi. Sądząc po promiennych uśmiechach na twarzach uczestników wszyscy dobrze się bawili i po raz kolejny mieli okazję przekonać się ,że obcowanie z książką to naprawdę wspaniała przygoda!

          • Ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej.

          • 16 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej. W uroczystościach wzięli udział rodzice, zaproszeni goście oraz uczniowie klas drugich. Pierwszoklasiści przedstawili część artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki. Po złożeniu Ślubowania Pan Dyrektor Witold Maćków dokonał symbolicznego aktu pasowania na ucznia. Uroczysty dzień zakończono słodkim poczęstunkiem.

          • Światowy Dzień Owoców i Warzyw

          • Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat wartości odżywczych owoców i warzyw oraz tego jak ważna jest ich obecność w naszej diecie.W salach zapachniało owocami i warzywami przyniesionymi przez dzieci, każda z grup zajęła się przygotowaniem owocowo- warzywnych pyszności. Było pysznie.

          • Spotkanie z policjantami

          • Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu z policjantami. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Policjanci rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślili ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien mieć.

          • Programowanie i robotyka w naszej szkole

          • Programowanie i robotyka to dziedziny, które coraz bardziej stają się ważne w dzisiejszym świecie. Nauka programowania na lekcjach robotyki może mieć wiele korzyści. Uczy logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, co jest kluczowe w wielu dziedzinach życia. Daje uczniom praktyczne umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłej karierze, szczególnie w obszarach związanych z technologią i inżynierią. Oto fotorelacja z naszych zajęć.

          • "Dzień Głośnego Czytania"

          • ,, Gdy czytasz Twoja wyobraźnia rozkwita''

            W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole podczas przerw wszyscy miłośnicy książek z klas starszych 4-8 mieli okazję posłuchać fragmentów książek, nie będących lekturami ,w interpretacji uczniów klasy 6 b należących do Aktywu Czytelniczego , aby jeszcze bardziej zachęcić ich w szczególności do głośnego czytania. Wychowawcy klas 1-3 na zajęciach z uczniami poświęcili chwilę na kształtowanie tego tak ważnego elementu bez którego osiągnięcie sukcesu edukacyjnego jest praktycznie niemożliwe. Z uczniami kl. ,,0 '' spotkaliśmy się w szkolnej bibliotece . Najmłodsi są jeszcze na początku swojej wielkiej przygody z czytaniem, ale pełni entuzjazmu wysłuchali baśni pt.: ,,Kopciuszek'' autorstwa braci Grimm i obiecali, że jak tylko nauczą się czytać sami będą sięgać po książki , bo ,, czytanie jest fajne...''!

          • Wpłaty na Radę Rodziców

          • Przypominamy, że wysokość dobrowolnej składki na fundusz Rady Rodziców w roku szkolnym 2023/2024 wynosi 30 zł rocznie na każde dziecko z  rodziny. Wpłat można dokonywać u wychowawcy klasy, w sekretariacie szkoły lub bezpośrednio na konto: Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. mjra H. Sucharskiego w Chmielnie  15 8324 0001 0030 0038 2000 0010.  Z pozyskanych w ubiegłym roku szkolnym środków zakupiono m.in. klocki lego do zajęć z robotyki, pufy uzupełniające wyposażenie holu szkoły, wszelkie nagrody dla uczestników konkursów, nagrody książkowe na zakończenie roku szkolnego itp. Zebrane fundusze w całości trafiają z powrotem do naszych uczniów. Zachęcamy Państwa serdecznie do dalszego wspierania szkolnych inicjatyw, będziemy ogromnie zobowiązani. Za każdą wpłatę w imieniu dzieci bardzo dziękujemy!